W obecnych czasach wiele par nie może sobie pozwolić na posiadanie dziecka, bądź też decydują się na bezdzietność z innych powodów. Niektóre pary po osiągnięciu przez nich pożądanej liczby dzieci, nie chcą mieć ich już więcej. Sposobów zapobiegania niechcianej ciąży jest bardzo wiele. W poniższym artykule postaram się przybliżyć najpopularniejsze z nich wraz z ich zaletami i wadami.
Prezerwatywa – najstarszy środek antykoncepcyjny
Najpopularniejszym obecnie środkiem antykoncepcyjnym jest prezerwatywa, wywodząca się jeszcze z XIX wieku. Ze względu na bardzo wysoką skuteczność(przy prawidłowym stosowaniu zapewnia aż 98% skuteczności), łatwą dostępność i stosunkowo niską cenę zyskała sobie wielu zwolenników, i obecnie jest najpopularniejszym środkiem zapobiegania niechcianej ciąży. Jeszcze jedną zaletą jest niewątpliwie dodatkowe zabezpieczanie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wśród wad najczęściej wymieniane są brak spontaniczności i mniej intensywne doznania niż w przypadku innych form antykoncepcji.
Tabletki/plastry antykoncepcyjne – najtańsza metoda zapobiegania ciąży
Drugą pod względem popularności metodą antykoncepcji są stosowane doustnie tabletki antykoncepcyjne, lub naklejane na ciało plastry. Ze względu na bardzo niską cenę, i lepsze doznania niż w przypadku stosowania antykoncepcji mechanicznej(takiej jak np. prezerwatywa) zyskały w ostatnim czasie bardzo duże grono sympatyków. Na pozytywne postrzeganie tej formy antykoncepcji niewątpliwy wpływ miała również bardzo wysoka skuteczność, przy wzorcowym stosowaniu wynosząca nawet 99,7%, jednakże należy pamiętać że współczynnik w przypadku niekonsekwencji bądź popełnienia błędu potrafi spaść o kilka punktów procentowych, a o te nie trudno. Poza oczywistością w postaci zapomnienia zażycia tabelki istnieją również problematyczne reakcje z innymi lekami, czy nawet sokami niektórych owoców, osłabiające działanie tej formy antykoncepcji. Do wad tabletek/plastrów antykoncepcyjnych należą także niepożądane efekty uboczne w postaci np. bólu głowy czy mdłości, jak i również pewne potencjalne powikłania zdrowotne mogące wynikać z ich stosowania.
Osobną grupą tabletek antykoncepcyjnych jest tzw. „tabletki 72 po”, stosowana po stosunku, jednakże jest to forma antykoncepcji stosowana doraźnie w sytuacji awaryjnej, w przypadku gdy jakaś inna forma antykoncepcji zawiedzie i nie może być stosowana regularnie ze względu na możliwość późniejszych problemów zdrowotnych związanych z jej zbyt częstym stosowaniem. Tabletka ta wpływa mocno na gospodarkę hormonalną i stosowana zbyt często może powodować poważne problemy zdrowotne.
Wazektomia – niezwykle skuteczne rozwiązanie permanentne
Wazektomia to mikrochirurgiczny zabieg urologiczny polegający na przerwaniu ciągłości nasieniowodów mający na celu zapobieganie przedostawaniu się plemników do ejakulatu. Wazektomia to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna, w ostatnim czasie coraz bardziej zyskująca na popularności, właśnie ze względu na bardzo wysoką skuteczność(według badań statystycznych przekracza 99% skuteczności) jak i praktycznie brak efektów ubocznych. Wśród wad tego rozwiązania najczęściej wymienianymi są: wysokie koszty zabiegu(około 2000zł), ewentualne powikłania po zabiegu, oraz niski współczynnik skuteczności odwracalności tego zabiegu(rewazektomia). Decyzja o poddaniu się temu zabiegowi powinna być więc bardzo przemyślana, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zabiegu tego nie uda już się odwrócić, i jedynym sposobem pozyskania nasienia będzie pobranie go bezpośrednio z jąder.
Poza wyżej wymienionymi metodami antykoncepcji istnieją również inne takie jak np. wkładka domaciczna(spirala), czy sterylizacja jednak ich dostępność w Polsce bywa dla poszczególnych osób ograniczona, bądź zupełnie niedostępna.
Najnowsze komentarze