Wiele osób, bez względu na wiek uskarża się na bóle pleców. Przyczyny mogą być bardzo różne, nie tylko siedzący tryb pracy, czy wręcz przeciwnie – praca fizyczna wymagająca od nas przenoszenia ciężarów. Ból pleców może być spowodowany również np. nieprawidłową dietą, czy brakiem aktywności fizycznej, może także wynikać z wad wrodzonych czy wcześniejszych urazów. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy bólu pleców, jak im zapobiegać a gdy już wystąpią jak je leczyć. Odpowiedzi na wszystkie te pytania, znajdą Państwo w poniższym artykule.
Przyczyny bólu pleców
Wśród najczęstszych przyczyn bólu pleców wymieniane są przede wszystkim przytoczone już, ciężka praca fizyczna, oraz przeciwstawna do niej praca biurowa, i siedzący tryb życia. Jednak przyczyn może być naprawdę wiele. Ból pleców może wynikać z wrodzonych (np. aplazja, dysplazja) , lub nabytych (np. skolioza, kifoza) wad kręgosłupa ale też np. w przypadku kobiet wynikać z miesiączki. Wśród kobiet bóle pleców powszechnie występują także w trakcie ciąży. Wynika to z nieco innej postury, spowodowanej innym rozłożeniem masy ciała, a także ze zbyt dużego obciążenia kręgosłupa. Z tego samego powodu na bóle kręgosłupa uskarżają się ludzie z dużą nadwagą, czy też osoby otyłe. Częstą przyczyną bólu pleców bywa także niewłaściwa pozycja siedząca czy w trakcie snu, za którą może odpowiadać źle dobrany materac czy siedzisko. Ból pleców powodować może również niewłaściwe przenoszenie ciężkich przedmiotów, gdy przy podnoszeniu nie przerzucamy siły na mięśnie nóg, a cały wysiłek spoczywa na naszych plecach. Jedną z grup zawodowych szczególnie narażonych na bóle pleców są dentyści – wynika to ze specyfiki ich pracy i pozycji ciała wymaganej do jej wykonywania.
Bóle pleców – jak im zapobiegać?
Poznaliśmy już najczęstsze przyczyny bólu pleców, ale jak im zapobiegać? W tym przypadku wszystko zależy od przyczyny która ten ból powoduje. Najbardziej uniwersalną radą będzie unikanie garbienia się i zadbanie o prawidłową postawę ciała, przeważnie gdy odczuwamy ból pleców garbimy się, a to może dodatkowo pogłębić problem. Równie wszechstronną radą będzie zadbanie o większą ilość ruchu. Przy bardziej specyficznych przyczynach, należy się zastosować do bardziej sprecyzowanych wytycznych. W przypadku bólów plecy wynikających z nadmiernej masy ciała, dobrym rozwiązaniem będzie, co oczywiste, jej redukcja i zapewnienie sobie znacznie większej aktywności fizycznej. Jeśli nasze problemy z bólem pleców wynikają z siedzącego trybu pracy warto zadbać o odpowiednią postawę, i postarać się raz na jakiś czas rozluźnić plecy, kładąc się na dłuższą chwilę na twardym podłożu. W przypadku pracy biurowej dobrym rozwiązaniem będzie również zadbanie o odpowiednio dopasowane, wygodne krzesło, a także rozważenie zakupu biurka z regulacją wysokości, które pozwoli na pracę w pozycji stojącej, co bez wątpienia da wytchnienie naszym plecom. Innym sposobem może być masaż, jednak w tym wypadku należy skorzystać tylko i wyłącznie z pomocy specjalisty. Niewłaściwie wykonany masaż może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić. Jeśli nasze problemy z bólem pleców wynikają z niewłaściwej diety należy zmienić nasze nawyki żywieniowe, w czym pomoże nam dietetyk. By zadbać o nasze plecy warto również zadbać o odpowiednio dopasowany materac i poduszkę do spania. Jeśli problemy z bólem pleców wynikają z wad wrodzonych lub nabytych, a odpowiednia profilaktyka nie przynosi rezultatów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego od którego prawdopodobnie otrzymamy skierowanie do specjalisty, zależnie od naszego problemu – ortopedy lub neurologa.
Ból pleców – potencjalne powikłania
Bólu pleców nie wolno pod żadnym pozorem ignorować. Zignorowanie bólu pleców może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Brak odpowiedniej reakcji na bóle pleców może doprowadzić nawet do dyskopatii, a w dłuższej perspektywie do potrzeby leczenia operacyjnego. Konsekwencje braku reakcji na problemy z kręgosłupem możemy więc odczuwać już do końca życia. Z tego powodu jeśli doświadczamy takich problemów należy jak najszybciej podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, a jeśli problemy nie ustaną, zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.
Najnowsze komentarze