Wielu pacjentów skarżąc się na różne schorzenia nie wiedzą początkowo do jakiego specjalisty powinni się zgłosić. Często również pacjenci myślą, że wiedzą jakimi problemami zajmuje się dany specjalista, i dopiero przy kontakcie z lekarzem dowiadują się o swojej pomyłce. W przypadku ortopedy sytuacja jest dodatkowo utrudniona gdyż ortopedia jest jedną z podstawowych specjalności lekarskim, a co za tym idzie jest specjalnością dosyć obszerną i skupiająca się na wielu kwestiach. Dzięki temu artykułowi, unikną Państwo pomyłki i dowiedzą się w przypadku jakich problemów zgłosić się do ortopedy, oraz czym ortopeda się zajmuje.
Czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda w największym skrócie to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem wszelkich schorzeń całego układu ruchu. Praca ortopedy obejmuje więc nie tylko układ szkieletowy (z wyjątkiem kości czaszki) , ale także mięśniowy, więzadłowo-szkieletowy oraz nerwy i naczynia z nimi powiązane. Należy zaznaczyć że ortopeda zajmuje się nie tylko urazami, takimi jak złamania czy zwichnięcia, ale także wadami wrodzonymi, czy nabytymi. Z początku ortopedzi zajmowali się wadami postawy wśród dzieci, jednak z czasem dziedzina ta została rozszerzona na cały narząd ruchu.
Metody leczenia są bardzo różne i zależą od choroby. Najczęściej leczenie obejmuje farmakologię, od ortopedy możemy również otrzymać skierowanie na rehabilitację, lub odpowiednią operację chirurgiczną. Ortopeda również może zadecydować o unieruchomieniu kończyny, do ortopedy również udajemy się w celu zdjęcia gipsu po złamaniu. W przypadku potrzeby zastosowania ortezy można ją kupić w sklepie ortopedycznym we Wrocławiu. Wiele sklepów oferuje ortezy z możliwością refundacji NFZ.
W przypadku jakich problemów zgłosić się do ortopedy?
Wbrew powszechnej opinii do ortopedy nie należy się udać tylko po doznaniu urazów układu ruchu. Do ortopedy należy także zgłosić się gdy uskarżamy się na bóle kręgosłupa, stawów czy mięśni, innymi słowy są to wszelkiego rodzaju bóle, kontuzje, czy obrzęki utrudniające poruszanie.
Wizyta u ortopedy jest również niezwykle ważna w przypadku nowonarodzonych lub nieco starszych dzieci. Przeprowadzenie kontroli całego układu ruchowego dziecka pozwoli skorygować ewentualne wrodzone wady, we wczesnym wieku, co będzie znacznie szybsze i łatwiejsze niż w przypadku starszego dziecka. Z dzieckiem należy oczywiście skierować się do ortopedy dziecięcego.
Czy do ortopedy jest potrzebne skierowanie?
W przypadku gdy chcemy skorzystać z pomocy ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) , należy posiadać odpowiednie skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego, lub też otrzymane w szpitalu, czy poradni zdrowia. Bez odpowiedniego skierowania zawsze możemy udać się do ortopedy świadczącego usługi prywatnie.
Jakie schorzenia leczy ortopeda?
- Złamania, stłuczenia, skręcenia i zwichnięcia
- Schorzenia kręgosłupa
- Wady postawy
- Wady wrodzone
- Nowotwory kości
- Zapalne choroby kości i stawów
- Zmiany związane z przeciążeniem stawów
- choroba Scheuermanna
- przykurcz Dupuytrena
- choroba Olliera
Najnowsze komentarze