Zaznacz stronę

Wiele osób zainteresowanych terapią z użyciem wszywki Esperal (Disulfiram) zastanawia się nad jej skutecznością. W tym artykule postaramy się krótko opisać na czym polega terapia z użyciem tego leku, przybliżyć wady i zalety takiej terapii, oraz ocenić jej skuteczność.

Terapia z użyciem środka Esperal (Disulfiram) – podstawowe informacje

Disulfiram jest związkiem chemicznym stosowanym w leczeniu alkoholizmu. Jego działanie polega na wpływie na metabolizm alkoholu etylowego. Lek ten zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. W dużym uproszczeniu, po zastosowaniu leczenia Disulfiramem i wypiciu alkoholu organizm przejawia objawy zatrucia.

Terapia z użyciem środka Esperal Wrocław to terapia awersyjna, to znaczy, w wyniku podania leku spożycie alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemną reakcję organizmu, i z tego powodu ma zniechęcać do dalszego spożycia. Sam preparat nie wyleczy więc z alkoholizmu w sposób bezpośredni, a jedynie ma za zadanie spowodować awersję do alkoholu, u osoby poddanej leczeniu, poprzez nieprzyjemne doświadczenia związane z jego spożyciem.

Wszywka alkoholowa – zalety i wady

W przypadku terapii z użyciem leku Esperal (Disulfiram) zarówno eksperci jak i osoby poddane takiej terapii podają wiele potencjalnych wad i zalet takiej terapii. Niewątpliwą zaletą terapii przy pomocy wszywki alkoholowej jest łatwiejsze zachowanie abstynencji osobom uzależnionym. Jednak samo zastosowanie leku, tylko niekiedy pozwala na uporanie się z nałogiem. Często podawaną przez terapeutów wadą terapii z użyciem wszywki jest rezygnacja pacjentów z terapii odwykowej, niektórzy pacjenci po prostu stwierdzają że sama wszywka wystarczy. Może się nawet zdarzyć sytuacja w której pacjent ze względu na brak odpowiedniej terapii, wykształci w sobie awersję nie do alkoholu, a do leku (w końcu co przecież on w połączeniu z alkoholem wywołuje niepożądane efekty, a nie sam alkohol) . Eksperci są zgodni w jednej kwestii, Esperal to środek bardzo pomocny w wyjściu z nałogu, ale w połączeniu ze skuteczną terapią odwykową. Sam Esperal da poczucie natychmiastowej poprawy sytuacji i odzyskania kontroli nad nałogiem, jednak to odpowiednia terapia odwykowa zapewni długotrwały efekt, bo samo wszycie Esperalu nie zmniejszy chęci sięgnięcia po alkohol, ani nie nauczy pacjenta radzić sobie w stresowych sytuacjach w sposób inny niż napicie się.

Należy więc zawsze zaznaczać że sama wszywka tylko niekiedy bywa skuteczna w wyleczeniu nałogu. Najlepsze, i bardziej pewne rezultaty zawsze daje połączenie terapii przy użyciu leku Esperal  ze skuteczną terapią odwykową.

Leczenie przy pomocy wszywki alkoholowej – opinie i skuteczność

Wśród osób oceniających terapię z użyciem środka Esperal można znaleźć wiele sprzecznych opinii. Możemy znaleźć zarówno opinie skrajnie pozytywne jak i te całkowicie negatywne, na powodzenie, lub niepowodzenie takiej terapii wpływ może mieć wiele kwestii. Najważniejszą zdaje się tutaj motywacja i determinacja pacjenta by wyjść z nałogu, jak i skuteczność równoległej terapii odwykowej. Zdarzają się jednak również przypadki pacjentów gdzie reakcja disulfiramowa nie przyniosła oczekiwanych efektów, wtedy rzeczywiście terapia z pomocą leku może się okazać nieskuteczna. Jednak zdecydowana większość pacjentów ocenia skuteczność leku Esperal pozytywnie. W przypadku głębokiego nałogu i problemami z wyjściem z niego terapia przy użyciu Esperalu często bywa skuteczna i zdecydowanie warto z niej spróbować, najlepiej od razu w połączeniu z terapią odwykową.